Blog

Wirus RS

Bardzo dużo słyszymy ostatnio o zachorowaniach na grypę i odrę. Sezon jesienno-zimowy dopiero się jednak rozpoczął i w związku z tym należy także wspomnieć o wirusie RS (RSV- respiratory syncytial virus). Chociaż mało znany z nazwy, to występuje powszechnie - jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. U części z nich infekcja powtarza się nawet kilkukrotnie. U około 95% dzieci w 2 roku życia stwierdza się przeciwciała [...] (więcej...)

17 LISTOPADA ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

NAJTRUDNIEJ PRZEŻYĆ PIERWSZY DZIEŃ ŻYCIA 17 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA. Za wcześniaka uznaje się dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży, zaś częstość porodów przedwczesnych to 6,3% – 6,5%. Czynniki ryzyka porodu przedwczesnego: czynniki społeczne wiek matki poniżej 16 lub powyżej 35 lat czas pracy powyżej 40 godzin tygodniowo ciężka praca fizyczna niski status socjoekonomiczny brak opieki prenatalnej ograniczony [...] (więcej...)

24 października Światowym Dniem Otyłości

Otyłość osiągnęła rozmiary epidemii. Jest to problem nie tylko dorosłych; otyłością dotknięta jest coraz większa liczba dzieci. Według World Obesity Forum nadwaga lub otyłość dotyczą około 20% - 35% dzieci w Europie, a co roku stwierdza się na naszym kontynencie około 500 000 nowych przypadków dzieci dotkniętych tym schorzeniem. Wg WHO, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek. W ostatnich 20 [...] (więcej...)

Dziecko z niskim wzrostem - kogo diagnozować, kogo uspokoić?

Jak ocenić wzrost? Pediatra przede wszystkim powinien obiektywnie ocenić pacjenta, dokonując pomiaru wzrostu Państwa dziecka i nanosząc jego obecną wartość na siatkę centylową. Należy również wykreślić krzywą wzrastania. Jest to proste a jednocześnie niezmiernie wartościowe narzędzie diagnostyczne. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami w ocenie rozwoju fizycznego do ukończenia piątego roku życia należy korzystać z siatek centylowych opracowanych [...] (więcej...)

Otyłość u dzieci i młodzieży

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba dotkniętych nią osób cały czas wzrasta i coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży. Jak ocenić masę ciała? Aktualnie przyjęte i rekomendowane jest posługiwanie się wskaźnikiem masy ciała, który dla populacji dzieci i młodzieży do 18 r.ż. odczytuje się z tabel i siatek centylowych odpowiednich dla wieku i płci (siatki centylowe WHO lub OLA/OLAF). Nadwagę [...] (więcej...)