Badania USG (dzieci i dorośli)

Przygotowanie pacjenta

Nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie pacjenta do badania USG. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Nawet w przypadku USG jamy brzusznej niemowlęta i małe dzieci nie muszą mieć dłuższej przerwy w spożywaniu posiłków.
     Jedynie dla lepszej oceny nerek i pęcherza moczowego wskazane jest obfite napojenie dziecka bezpośrednio przed badaniem: małe niemowlęta - jedną porcją mieszanki, starsze dzieci - przynajmniej 250-500 ml płynu.

Rezerwacja wizyty on-line

Na badanie USG w obu naszych placówkach mogą Państwo umówić się telefonicznie albo zapisać bezpośrednio wybierając termin poniżej.
⇒ Rezerwacja wizyty w Przychodni Eskulapek na Mokotowie
⇒ Rezerwacja wizyty w Gabinecie Eskulapek w Wilanowie
Aktualny cennik: → cennik badań USG

Przykłady badań i otrzymywanych obrazów ultrasonograficznych

USG przeciemiączkowe

     USG przezciemiączkowe (zwane także USG przezciemieniowym) jest to nieinwazyjne badanie polegające na sprawdzeniu budowy i funkcjonowania mózgowia oraz naczyń krwionośnych i ośrodkowego układu nerwowego oraz ich rozwoju. Badanie wykonywane jest u noworodków i niemowląt dopóki nie zarośnie nieskostniałe połączenie kości czaszki, które istnieje przez jakiś czas od narodzin dziecka. Ciemię przednie zarasta do ok. 20 miesiąca życia dziecka, natomiast ciemię tylne do ok. 6–8 tygodnia życia. USG przezciemiączkowe najczęściej wykonywane jest u dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub doznały urazu podczas porodu.
USG przeciemiączkowe z zaznaczonymi strukturami Kiedy zalecane jest wykonanie USG przezciemiączkowego ? Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, nie wymaga szczególnego przygotowania.

Przychodnia ESKULAPEK, Mokotów


Gabinet „Eskulapek”, Wilanów


Bezpieczeństwo badań USG

     Kolejne generacje aparatów ultrasonograficznych pozwalają na coraz dokładniejsze badanie do niedawna niedostępnych struktur przy użyciu coraz mniejszej energii wiązki ultradźwięków.
     Konstrukcja specjalistycznych głowic pozwala wykluczyć negatywne skutki biologiczne. Nie wszystko jeszcze wiemy o wpływie ultradźwięków na metabolizm w odległej perspektywie czasowej, ale w literaturze światowej panuje konsensus, co do braku dowodów na szkodliwy wpływ badań USG.Pomimo tego należy racjonalnie podchodzić do diagnostyki USG i nie ulegać "modzie" na konieczność jej wykonania, gdy nie ma po temu wskazań medycznych. Sam czas badania również powinien być minimalizowany.
     Nie należy też zapominać, że diagnostyka ultasonograficzna jest narzędziem pomocniczym i otrzymane wyniki lekarz zawsze interpretuje w łączności z oceną stanu klicznego.

Wykonanie ultrasonografii stawów biodrowych w Gabinecie Eskulapek

← powrót do oferty
<